Nasıl Daha iyi Ürün Fotoğrafı Çekebilirim ?

Daha iyi ürün fotoğraf çekimi için yapmanız gerekenleri sıralayalım. Eğer bir Fotobox Pro F70 Plus fotoğraf çekim çadırınız varsa bu iş çok kolay. Ama daha iyisi için tabiiki fotoğraf makinesi ve lensler de bir okadar önem taşımaktadır.

Hangi fotoğraf makinasını tercih etmeliyim?

Orta sınıf diye tabir edilen her fotoğraf makinesi kaliteli fotoğraf çekmenize olanak sağlamaktadır. Eğer yüksek megapixel’li bir fotoğraf makinesi ile çekimlerinizi yaparsanız daha kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz. Örneğin; eticaret için fotoğraf çekiyorsanız makineniz 24 megapixel ise çektiğiniz fotoğrafları 1000×1000 pixele getirdiğinizde daha kaliteli bir ham fotoğrafa sahip olacaksınız.

Ürün fotoğrafçılığında lens seçimi, hangi lensi almalıyım?

Aslında netlik en önemli faktördür. Bir ürün fotoğrafı net değilse kesinlikle profesyonel değildir. Ve hiç bir şekilde yazılımsal olarakda değer katamazsınız. Çektiğiniz ürün boyutlarına göre ileri derece kalitede fotoğraf almak istiyorsanız küçük ürünler için makro lens kullanmanız gerekmektedir. Yüzük, küpe gibi ürünlerde çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. Aynı lenseler ile objenizle objektifinizin arasını açarak ayakkabı, çanta gibi çekimler de yapabilirsiniz. Prime yani sabit odaklı lensleri tercih etmeyi unutmayın. Bu tip lenslerin zoom özelliği olmadığından daha kensin ve net fotoğraflar vermektedirler.

Daha net fotoğraflar için neler yapmalı?

  • Olmazsa olmaz tripod (ayaklık) kullanımı şart. Bırakın tripodu pozlamalı çekim metodlarında deklanşöre bastıktan sonra bile titreme olmaktadır. Bu gibi durumlarda gecikmeli çekim yapmanızı öneririm.
  • Lensinizin odak uzaklığını iyi ayarlayın. Özellikle prime lenslerde obje ile lens arasındaki mesafe netliği belirleyen en önemli ve geri dönüşü olmayan etkendir.
  • Seri ürün çekimlerinde bir sonraki ürünü de aynı noktaya koyduğunuza emin olmak için mutlaka işaret ekleyin. Bu bir kurşun kalemle çizik, ya da maskeleme bantı ile bir işaret olabilir.
  • Nef ya da Raw formatlı çekim yapın. Renk uzayı daha yüksek olduğu için daha kaliteli ve net fotoğraflar elde edebilirsiniz. Ayrıca yazılımlar ile effect vererek kaliteyi daha yüksek ayarlarda arttırabilirsiniz.
  • Lightroom yeni nesil bir dijital fotoğraf işleme programıdır. Photoshop daki bir çok özelliğin daha hassas olarak ele alındığı ve topluca dosyalara bu ayarları yapmanıza olanak sağlayan tek yazılımdır. Lightroom ile vereceğiniz sharpen ve noise ayarlarınndan sonra fotoğraflarınıza hayran kalacağınızın garantisini veririm.
  • Zor ürünler için focus stacking, retouch, gibi yontemleri kullanarak kaliteyi arttırın.

Bir cevap yazın

Sohbet Başlat